1395/05/09


پر طرفدارترین ها

اخبار روز

جشنواره کودک و شاهنامه

اسم كودكان

نشانه‌های واقعی، عوارض و درمان بیش‌فعالی

مادری، از روز اوّل!

علل زایمان زودرس چیست؟

اتفاقاتی که باید در اولین ساعات تولد نوزاد منتظر آن باشید

بارداری و اضطراب‌های شایع

در آغوش گرفتن بچه کار سختی نیست

 

شهرزاد آنلاین
اخبار
 

 

 

آخرین مقالات
به نوزادان چقدر آب بدهیم
مرگ ومیرهای مربوط به بارداری حدود 50 درصد کاهش یافته است
مزایای مصرف ماهی
اهمیت صبحانه کودک در 2 سال اول زندگی
افزایش غلات به شیر نوزاد
شیرهای مخصوص کودک چه ویژگی‌هایی دارد؟
با این شیوه تغذیه، نوزاد به انواع آلرژی‌ها مبتلا می‌شود
اعتیاد مادر عاملی موثر در ابتلا جنین به شکاف کام و لب است
سزارین این روزها بیداد می‌کند
برطرف کردن مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری
شیردهی، دیوار دفاعی مادران در مقابل سرطان
چند نکته درباره دندان درآوردن کودکان
تولد روزانه 15 کودک ناشنوا و کم شنوا
افزایش نیاز به کلسیم در دوران بارداری
وضعیت شیوع تومورهای دوران حاملگی
خودکفایی ایران در زمینه درمان های نازایی
ورزش و رژیم غذایی توانایی باروری را در زنان مبتلا به اختلال هورمونی بهبود می بخشد
مامای همراه، طرحی برای تشویق مادران به زایمان طبیعی
پروتئینی که بافت‌های قلب را ترمیم می‌کند
شگفتی‌های جنین در هفته‌هایی که مهمان مادر است
موقعیت : صفحه اصلي > اخبار سایت 
اخبار > چرا در بسیاری از کشورها تاسیس بانک خصوصی بند ناف ممنوع شده است؟


  چاپ        ارسال به دوست

اختصاصی شهرزاد: این خون حیاتی

چرا در بسیاری از کشورها تاسیس بانک خصوصی بند ناف ممنوع شده است؟

با وجود آنکه بانک خون بندناف در شرق تهران است، برای گزارش به غرب تهران رفتیم؛ بزرگراه جلال آل احمد محدوده بین خیابان کارگر و پل نصر، بیمارستان دکتر شریعتی. عصر داغ آخرین روزهای تابستان است و محوطه گسترده بیمارستان، پذیرای خانواده های بیماران مراکز درمانی مختلف. پیشتر به بخشهای مختلف این بیمارستان سر زده بودیم اما تا به حال گذرمان به ساختمان نمای شیشه ای آن نیفتاده بود. این ساعت اکثر پزشکان در مطب یا کلینیک مشغول ویزیت هستند، ما هم شرمنده از قرار بی موقعمان، برای گفت وگویی چند دقیقه ای خود را به محل قرار میرسانیم، اما پزشک دلسوزی که منتظرمان است عجله ای ندارد، خستگی و استرسی که در چهره برخی همکارانش موج میزند را در او تشخیص ندادیم. انگار ساعت ۸ صبح است و تازه فعالیت خود را شروع کرده. تمام پرسشهای ما را با حوصله پاسخ میدهد و برای تکمیل توضیحاتش پایگاههای معتبربین المللی مرتبط با موضوع بحث را که با پشتکار این استاد، كشورمان هم به عضویت آنها درآمده معرفی میکند. دکتر امیر علی حمیدیه، فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران حر فهای زیادی برای گفتن دارد.

دکتر امیر علی حمیدیه

فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان

بهترین دهنده سلول های بنیادی کیست؟

در پیوند سلولهای بنیادی مهمترین مسئله حضور یک فرددهنده مناسب است. این فرد از والدین یا فرزندان بیمار نیست، زیرا اینها تنها داراي نیمی از صفات ژنتیک فرد هستند. در هر خانواده ای بهترین فرد برای اهدای سلو لهای بنیادی خواهر یا برادر تنی بیمار است. برای اطلاع از هماهنگی خواهر یا برادر با بیمار باید آزمایش HLA Human Leukocyte Antigen) )یا آزمایش «آنتیژن سازگار نسجی انسانی » را انجام داد. در ۲۵ درصد موارد خواهر یا برادر با فرد بیمار هماهنگی دارند.

خون بند ناف به چه درد می خورد؟

امروزه در تمام مراکز علمی سراسر دنیا «اهدای سلول های بنیادی » مطرح است. به اين منظور مراکز علمی پیوند خون بندناف با سرمایه گذاری های لازم از زوجهایی که صاحب فرزند شده اند دعوت می کند تا خون بندناف فرزندشان را به بیماران جامعه ببخشند. این مراکز به «بانکهای عمومی خون بندناف » مشهورند.

چرا علاوه بر سلولهای بنیادی مغز استخوان از سلول های بنیادی بندناف هم استفاده میشود؟

تنها راه درمان برخی بیماریها مثلا بیمار یهای بدخیم خونی (مثلا لوسمی)، سرطانها یا بیماریهای غیر بدخیم خونی مثلا تالاسمی ماژور، نقص ایمنی مادرزادی، بیمار یهای متابولیک مادرزادی و.... پیوند سلول بنیادی است. از سويي جمعیت خانواده ها رو به کاهش است. در گذشته هر زوجی ۶- ۷ فرزند داشت، ولي الان اکثر خانواده ها در نهایت یک تا 2 فرزند دارند. اگر خدای نکرده در خانواده ای یکی از بیماریهای ذکر شده بروز کند اما خواهر و برادری که از لحاظ آزمایش HLA با بیمار هماهنگ باشد را در اختیار نداشته باشیم، فرد درمان نمیشود.به همین دلیل از حدود ۲۰ سال پیش بانکهای خون بندناف در سراسر دنیا تاسیس شدند.

آیا پیوند سلولهای خون بندناف معایبی دارد؟

۱. تعداد سلول های بنیادی خون بندناف کم است، زیرا میزان خون بندناف کم است.

۲. احتمال رد شدن پیوند سلول های بنیادی خون بندناف از پیوند سلولهای بنیادی مغز استخوان و خون محیطی بیشتر است. اگر در پیوند سلول های بنیادی بندناف بدن فرد گیرنده پیوند را رد کند نه تنها وضعیتش از حالت اول بدتر می شود، بلکه باید با وجود تمام مشکلات به دنبال دهنده جدیدی بگردیم. در پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان اگر بدن بیمار پیوند را رد کرد، از فرد دهنده می خواهیم دوباره برای اهدای سلول بنیادی به خواهر یا برادرش مراجعه کند.

۳. نگهداری خون بندناف نیازمند تانکهای ازت است که هزینه زیادی دارد. پیوند سلول بنیادی خون بندناف برای خود فرد دور از عقل است. اساس پیوند سلول های بنیادی، جایگزینی سلول های بنیادی معیوب با سلول های بنیادی سالم است. اگر والدین به ذخیره خون بندناف فرزندشان در بانکهای خصوصی بندناف تاکید دارند باید بدانند که اگر کودکی با بیماری های ژنتیک و متابولیک به دنیا بیاید تمامی سلول های او از لحاظ آن بیماری معیوبند. بنابراین دور از عقل است که دوباره سلول های بنیادی خون بندناف این فرد را به او برگردانیم.

پیوند سلولهای بنیادی تنها در بیمارستان شریعتی انجام می شود تنها بانک خون بندناف عمومی کشور که تا به حال از نمونه های آن برای پیوند استفاده شده و جان بیمار محکوم به مرگ را نجات داده، بانک خون بندناف بیمارستان شریعتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران است. این مرکز تنها بانک کشور است که استانداردهای جهانی لازم را رعایت کرده است. خانواده ها باید بدانند که ما در این مرکز فقط عمل انبار کردن خونهای استخراج شده از بندناف را انجام نمیدهیم،بلکه متخصصان ما مهمترین قسمت پیوند سلولهای بنیادی یعنی پیوند سلولهای بنیادی به بیمار را انجام میدهند که کاری تخصصی و علمی است.

برای اطمینان از استانداردهای بین المللی این مرکز میتوانید به پایگاه بین المللی اهداکنندگان سلول های بنیادی http: //www. Bmdworg" مراجعه کرده و در قسمت Adresses کشور ایران را جستجو کرده و (Iranian Stem Cell Donor Program (ISCDP را بیابند. لازم به ذکر است کشورهای پیشرفته ای مانند ژاپن، سوئد، فرانسه وآلمان تنها یک بانک عمومی خون بندناف را دارند و کشور ما هم به این افتخار رسیده است. بانک اهداكنندگان غیرخویشاوند از ۱۱ کشور منطقه (عراق، ترکمستان، ترکیه، روسیه، آذربايجان، قطر، امارات و...) بیمار میپذیرد و تنها پناهگاه کودکان سرطانی است.

بانک اهداکنندگان غیر خویشاوند سلولهای بنیادی

موضوع صحبت ما در این گفتوگو پیوند سلو لهای خون بندناف است، اما امروزه در کشورهای پیشرفته برای کمک به بیماران از روشی جدیدتر استفاده میشود. هر ایرانی میتواند به بانک اهداکنندگان غیرخویشاوند مراجعه کند و با اهدای سلو لهای بنیادی خود جان یک بیمار نیازمند را نجات دهد.

مزایای این روش: در این روش سلو ل بنیادی فرد دهنده نگهداری نمیشود بلکه تنها چند سی سی خون از او گرفته و آزمایش HLA برایش انجام میشود.این فردا طلاعات خود را به ما میدهد و اگر بیماری به ما مراجعه کرد و نیاز مبرمی به سلو لهای بنیادی داشت، ما با دهنده تماس میگیریم و او برای اهدا مراجعه میکند. پیشتر فرد دهنده باید برای اهدای سلو ل بنیادی بیهوش میشد و قسمتی از مغز استخوان خود را اهدا میکرد، اما با روشهای نوین فرد ظرف چند ساعت بدون بیهوش شدن و از دست دادن عضو خودش میتواند سلولهای خود را اهدا کند. مغز استخوان فرددهنده دوباره سلولهای بنیادی را برای او میسازد. به علاوه در مقایسه با پیوند سلو لهای بنیادی خون بندناف میتوان سلو لهای بنیادی کافی را از دهنده دریافت کرد و حتی اگر بدن بیمار پیوند را رد کرد از دهنده خواهش میشود دوباره برای اهدا مراجعه کند. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر به پایگاه http: //www. iscdp. org مراجعه کنید.


٠٩:٠٩ - سه شنبه ١٩ مهر ١٣٩٠    /    شماره : ١٤٨١٦    /    تعداد نمایش : ١٧٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: